Situácia v krajine, ktorú z dvoch tretín postihli povodne, je tak naďalej mimoriadne vážna. Pomocnú ruku Slovinsku pri odstraňovaní následkov povodní podáva i Slovensko. V nedeľu tak oznámil slovenský premiér Ľudovít Ódor (47). Voda z hrádze podľa slovinskej agentúry STA ohrozuje desať okolitých obcí. Len z Dolnej Bistrice muselo svoje domovy opustiť ďalších päťsto ľudí.
„Prikročili sme k absolútne nevyhnutnej evakuácii, pretože je to jediné opatrenie na zabránenie prípadným obetiam,“ vyhlásil veliteľ civilnej ochrany Srecko Šestan. Ak by voda začala odnášať pôdu, mohla by sa hrádza ihneď zrútiť, čím by prívalová vlna zmietla práve spomínané dediny. Úrady sa teraz pokúšajú utesniť priehradu betónovými blokmi, ktoré zvážajú vrtuľníkom.
Prívalové povodne od konca minulého týždňa zničili cesty, mosty i domy. Tisícky domácností tu zostali odrezané od elektriny. Podľa prvotných odhadov spôsobili škody vo výške pol miliardy eur. Ide tak o najväčšiu prírodnú katastrofu v moderných dejinách Slovinska. Vyhlásil to slovinský premiér Robert Golob po zasadnutí bezpečnostnej rady krajiny. Dodal tiež, že záplavy postihli dve tretiny ich územia. Dažde a povodne si podľa Šestana vyžiadali evakuáciu už tisícok ľudí, pričom k mnohým sa dalo dostať len člnmi či vrtuľníkmi.
K hasičským a záchranným tímom sa pridala armáda, aby pomohla obyvateľom v najviac postihnutých oblastiach. Nanešťastie, niektorým osobám už nedokázali pomôcť. Na brehu rieky Sáva v Ľubľane totiž našli štvrtú obeť, muža, ktorý sa zrejme utopil. Medzi mŕtvymi sú podľa slovinských médií i dve osoby z Holandska, ktoré doplatili na zlé počasie počas túry v horách.
Ako to vyzerá v iných európskych krajinách? Dočítate sa na ďalšej strane