Správny odstup
„Dôvodom je, že tieto zvieratá je ťažké a nebezpečné pozorovať zblízka, pohybujú sa na veľké vzdialenosti, živia sa v noci a v hustom buši a veľa rastlín, ktorými sa živia, je dosť malých,“ priznáva Tyler Kartzinel, odborník, ktorý uskutočnil terénny výskum v Keni. Nielenže je ťažké sledovať slony, je takmer nemožné identifikovať ich potravu voľným okom, a to aj pre expertov v oblasti botaniky.
Napriek tomu sa vedcom podarilo zistiť, že aj keď sa slony pasú spolu, každý si vyberá to, na čo má práve chuť a čo jeho organizmus potrebuje. Pri každom kŕmení si navyše slony vyberajú iné rastliny, a tak majú na raňajky inú potravu ako na večeru či obed.
DNA prezradí
Ich jedálniček ani zďaleka nie je nudný a umožňuje im, aby o potravu nebojovali. Ako však vedci zistili, čo slony konzumujú, ak ich nemohli pozorovať z dostatočnej blízkosti? Dobrovoľníci viac ako dvadsať rokov zbierali slonie exkrementy.
Tie v laboratóriách preskúmali špeciálnou novou technológiou, ktorá v nich identifikovala DNA zvyškov skonzumovaných rastlín. Pre ochranu slonov to predstavuje veľkú nádej do budúcnosti, pretože presné poznanie prostredia a rastlín, ktorými sa živia, umožní vytvoriť vhodné podmienky, v ktorých sa bude týmto ikonickým zvieratám dariť aj naďalej.
Rýchle fakty
- Slon je najväčšie suchozemské zviera.
- V chobote majú až 150 000 svalov.
- Chobotom zdvihnú až 350 kg a dosiahnu do výšky 7 m.
- Hrúbka kože je 2,5 cm.
- Najvyššie samce majú výšku až 330 cm a hmotnosť 7,5 t.
- Zuby slona sa obmenia 6-krát za život.