Rozhovory v prístavnom meste Džidda zorganizovala Saudská Arábia s cieľom nájsť "politické a diplomatické" cesty k ukončeniu vojny na Ukrajine. Rijád oficiálne neoznámil, ktoré krajiny sa na schôdzke zúčastnili. Saudská Arábia, najväčší svetový vývozca ropy, udržiava vzťahy so Západom aj s Ruskom a snaží sa v otázke vojny na Ukrajine zaujať pozíciu mediátora.
Schôdzka v Džidde odštartovala v sobotu popoludní a pokračovala až do večerných hodín. V priebehu nedele sa tam uskutočnili aj viaceré bilaterálne stretnutia. Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa napríklad stretol s vedúcim kancelárie ukrajinského prezidenta Andrijom Jermakom.
Jermak v nedeľu vyjadril presvedčenie, že rokovania v Džidde posilnili pozíciu Ukrajiny. Hoci účastníci schôdzky mali na viaceré otázky rôzne názory, všetci sa podľa neho zaviazali k rešpektovaniu charty OSN, medzinárodného práva a princípov suverenity a územnej celistvosti. "A na týchto princípoch je založený aj mierový plán prezidenta (Volodymyra) Zelenského, ktorý sme v Džidde podrobne predstavili," povedal Jermak, ktorý na rokovaniach viedol ukrajinskú delegáciu.
Rusko opakovane podmieňuje prípadné mierové rokovania tým, že Ukrajina musí uznať "novú územnú realitu", teda okupáciu ukrajinských území ruskými vojskami. Kyjev naopak trvá na stiahnutí ruských vojsk z celého územia Ukrajiny vrátane polostrova Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014.