To, čo objavili počas minulého týždňa, však prekonalo všetky ich očakávania. Pri práci vyhrabali starú, vyše 100-ročnú sklenenú fľašu od piva. Tá mala okrem loga firmy a nápisu Bratislava vyryté dokonca aj vtedajšie telefónne číslo!
V historickom centre Bernolákova sa nachádzajú stredoveký Kostol sv. Štefana kráľa, stredoveká ruina hradu Čeklís a barokový kaštieľ Esterházyovcov. Na lokalite ruiny hradu stojí vyše storočná vodárenská veža. Obec Bernolákovo ju v posledných mesiacoch dala obnoviť a vznikla z nej rozhľadňa s výhľadom na Bratislavu. Dobrovoľníci Andrej, Denisa a Slávo minulý mesiac čistili okolie veže. To, čo uvideli, im doslova vyrazilo dych.
„V zemi sme našli 100-ročnú sklenenú fľašu. Obyvatelia tento priestor v minulosti zavážali smeťami a v nich sme teraz objavili tento skvost,“ dodal Slávo Vokoun z OZ Hrad Čeklís. Ihneď si všimli, že na fľaši je vyrytý nápis FISCHL A RAWNER/SKLAD PIVA/BRATISLAVA-TRNAVA/1913.
Cenná starožitnosť
Pochopiteľne, Slávo s kolegami boli zo svojho objavu nadšení. „Najskôr sme si mysleli, že fľaša je z roku 1913, lebo toto číslo je uvedené na fľaši. Po diskusii sa ukázalo, že ide o telefónne číslo firmy FISCHL a RAWNER, ktorá v Bratislave a Trnave skladovala a predávala pivo Plzenského pivovaru. Objem fľaše je 0,45 l. Spolumajiteľ Moses Heinrich Rawner sa pravdepodobne stal obeťou holokaustu,“ opísal Slávo svoje zistenia. Historik Vladimír Tomčík upresňuje, že fľaša je pravdepodobne z roku 1919, keďže až vtedy sa začal požívať názov mesta Bratislava.
„V Bratislave bolo okrem Steina a niektorých českých pivovarov medzi vojnami viacero distribútorov piva. V tomto prípade ide o podnik, ktorý prečkal zánik Rakúsko-Uhorska a pokračoval v činnosti aj v 20. a 30. rokoch. Takéto fľaše sú občas dostupné na burzách starožitností a ich cena býva okolo 40 eur,“ uzavrel Tomčík.