Znehodnoteniu mäsa, zeleniny či mliečnych výrobkov však dokážete predchádzať správnym skladovaním. Na pokazenie sú v teple náchylné tiež vajcia. Správnym skladovaním potravín sa vyhnete napríklad dyzentérii alebo salmonelóze. Potraviny tiež dlhšie udržíte v čerstvom stave a budú chutnejšie. Platí však pravidlo, že čas medzi skladovaním rýchlo sa kaziacich potravín a ich tepelnou úpravou či konzumáciou by mal byť čo najkratší.
V teplých letných mesiacoch by sme mali potraviny podliehajúce skaze čo najskôr spracovať. Kým sa tak stane, pri skladovaní v chladničke by sme mali dbať na správnu teplotu a dôležité je aj miesto, na ktoré potraviny umiestnime. Chladnička má totiž na rôznych miestach rôznu teplotu, preto naozaj nie je jedno, kde budú uložené vajcia, mäso, zelenina či čerstvé mlieko.
Sledujte vždy etiketu na výrobkoch a dôkladne skontrolujte dátum spotreby. Nenechávajte potraviny ležať na slnku, napríklad v aute po nákupe, na okne, na terase a podobne. „Ľudia si neuvedomujú, že potraviny, v ktorých je napríklad smotana alebo majonéza, rôzne šľahačkové torty, sa v lete rýchlo kazia. Nenastavia si teplotu v chladničke o stupeň nižšie. Pritom, ak je vonku teplejšie, treba aj potraviny viac chladiť. Po konzumácii pokazených potravín potom v lete vznikajú rôzne tráviace problémy,“ upozorňuje lekár záchranár Viliam Dobiáš.