Spolu s prezidentkou oznámili aj mená nových ministrov, ktorých hlavnou úlohou bolo upokojiť situáciu, priviesť krajinu do volieb a stabilizovať rezorty. Nový Čas zisťoval, ako sa im to podarilo v polčase ich vládnutia.
40 škôl začne učiť inak
Daniel Bútora, ministerstvo školstva
Medzi najväčšie úspechy pre rezort patrí, že od septembra začínajú postupne zavádzať nový Štátny vzdelávací program na 40 základných školách. V máji a júli dali približne 16 miliónov eur na pracovné pomôcky pre základné a stredné školy. Ďalší objem peňazí vo výške 12,4 milióna zas ministerstvo vynaložilo na pomoc školám s vysokými cenami energií. Rezort školstva tiež vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o podporu projektov na rekonštrukciu a modernizáciu výskumnej, vzdelávacej, ubytovacej a inej infraštruktúry vysokých škôl, na čo vyčlenili až 53 miliónov eur. Do konca septembra majú tiež vyhlásiť informačný systém pre online maturity.
Turbulencie po vzbure polície
Ľudovít Ódor, ministerstvo vnútra
Najväčšiu pozornosť si počas pár týždňov vyslúžilo ministerstvo vnútra, ktoré prišlo o svojho šéfa Ivana Šimka. Ten neustál vzburu vedenia policajného zboru, ktorý hovoril, že Šimko vstupuje do živých káuz a hovorí o politickej kontrole polície. Šimko sa naopak bráni, že nezisťoval nič, čo by mu nepovoľoval zákon a odísť musel preto, lebo nechcel podpisovať, čo mu dajú pod ruku. Vrámci priorít mal rezort na starosť najmä zabezpečenie parlamentných volieb v septembri, tému migrácie, boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí a efektívne čerpanie eurofondov. Počas obdobia úradníckej vlády nakúpili nové elektrické a hybridné autá pre policajtov.
Horúce medvedie leto
Milan Chrenko, ministerstvo živ. prostredia
Veľkú problematiku musel riešiť aj minister životného prostredia Chrenko. Práve na ochranárov sa zniesla kritika pre medveďa hnedého. Úradníci sa bránia štúdiou, ktorá hovorí, že šeliem na Slovensku nie je viac ako v minulosti. Poľovníci oponovali, že populáciu medveďov treba preriediť. Napokon ministerstvo skonštatovalo, že posilní zásahové tímy a tie budú môcť rozhodovať o tom, ktoré jedince bude možné zlikvidovať v prípade, ak budú ohrozovať ľudské obydlia. Ministerstvo sa intenzívne venovalo ochrane prírody v lokalite Veľkej Fatry a ochrane vody v lokalite Žitného ostrova. „Energiu investujeme do prác na klimatickom zákone, ministerstvo už vyhodnocuje pripomienky, ktoré vzišli z medzirezortného pripomienkového konania a dokončuje odstránenie posledných rozporov,“ napísali z rezortu.
Zvyšovanie pomoci pre ľudí
Soňa Gaborčáková, ministerstvo práce
Rezortu sa od nástupu poverenej ministerky práce Soni Gaborčákovej podarilo úspešne zrealizovať deväť z trinástich krátkodobých opatrení Programového vyhlásenia vlády týkajúcich sa adresnej pomoci prioritným skupinám obyvateľstva. „Medzi tieto opatrenia patria okrem jednorazovej inflačnej pomoci aj systémové zvýšenia príspevkov a dávok pre nízkopríjmové domácnosti a zraniteľné skupiny obyvateľov, ako aj zvýšenie miezd pre pracovníkov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a posudkových lekárov,“ špecifikovalo ministerstvo.Vytvorili aj nový odbor stratégie a koordinácie rodinnej politiky, ktorého hlavným cieľom je vytvoriť prostredie podporujúce mladých ľudí, aby chceli zostať žiť na Slovensku, založili si rodinu a aby tu v bezpečí vychovávali svoje deti.