Reklama

Bieloruská opozícia má Lukašenkovho režimu plné zuby: Odvážne, čo plánujú

Bieloruská opozícia má Lukašenkovho režimu plné zuby: Odvážne, čo plánujú

Zdroj: SITA/AP

Reklama

Predstavitelia bieloruskej exilovej opozície sa stretli v nedeľu vo Varšave. Účastníci schôdzky, ktorá sa konala pred tretím výročím sporných volieb v Bielorusku, diskutovali o ďalšom spoločnom postupe.

Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa na stretnutí hovorilo aj o možnom vydávaní alternatívnych bieloruských pasov. Na schôdzke konanej v jednom z varšavských hotelov sa zúčastnilo niekoľko stoviek bieloruských aktivistov, zástupcov nezávislých médií a mimovládnych organizácií vrátane líderky exilovej opozície Sviatlany Cichanovskej.

Cichanovská vyzvala predstaviteľov bieloruskej opozície, aby sa zjednotili v spoločnom boji za vznik nového Bieloruska. Súčasťou týchto snách by malo byť aj vydávanie alternatívnych bieloruských pasov a bieloruská opozícia sa bude usilovať o to, aby pre takéto cestovné doklady získala medzinárodné uznanie.

"Kvôli politike (Lukašenkovho) režimu je dnes naše mierumilovné Bielorusko nazývané agresorskou krajinou a dostalo sa na rovnakú úroveň ako Rusko," vyhlásila Cichanovská na výročnom stretnutí bieloruskej opozície vo Varšave, ktoré sa vlani konalo v Litve.

Súvisiace