Čo najviac rozptyľuje za volantom? Týmto činnostiam sa vyvarujte: Môžu mať smrteľné následky
8. 8. 2023, 16:00

Zdroj: anc
Poznáte to. Dlhá cesta vie poriadne unaviť, no krátiť si ju telefonovaním či pozeraním sociálnych sietí je poriadna sprostosť. Avšak nájdu sa takí, ktorí toho sú za volantom schopní. Ba čo viac, dopúšťajú sa aj iných prehreškov, ktorými ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných. No aj oveľa menšie neduhy môžu znížiť koncentráciu vodičov. Čo teda šoférov najviac oberá o pozornosť?
Mobil a telefonovanie
I keď od minulého leta platí prísnejší meter na vodičov, ktorí používajú mobilný telefón za volantom, podľa správania šoférov sa zdá, že ho príliš vážne neberú. V prípade telefonovania za volantom bez „hands free“ sa horné hranice pokút v blokovom konaní zvýšili zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur. Dokonca polícia posiela na cesty autobusy či dodávky, z ktorých monitorujú správanie sa ľudí za volantom, no v meste bežne stretneme niekoho, kto drží mobil v jednej ruke a druhou do neho ťuká a šoféruje. A to poriadne znižuje pozornosť!
Stačí obyčajné zazvonenie, aby sme sústredený pohľad odtrhli od cesty a nasmerovali ho na obrazovku mobilu alebo infotainmentu. To zaberie istý čas, kedy klesá koncentrácia a prestávame poriadne vnímať, čo sa deje okolo. Písanie sms je ešte horšie. Nehovoriac o fotení selfie. Pri takejto činnosti si obrazovka uzurpuje aj 16 sekúnd a to je poriadne dlhý čas. Iste, pohľadom človek lieta hore-dole. Medzi mobilom a cestou, no pri rýchlosti nad 50 km/h vozidlo prejde vyše 200 metrov akoby bez kontroly. Riziko zrážky alebo chyby rýchlo rastie.
Tip:
- Určite si vypnite zvonenie a v smartfóne si nastavte režim nerušiť. Prípadne si vyberte niekoľko prioritných kontaktov. Títo ľudia sa vám dovolajú, no inak sa nenechajte zbytočne rušiť.