Ladenie rádia aj štýl hudby
Je azda jasné, že sústredene sledovať veľký displej v centrálnej časti prístrojovej dosky nie je najlepším nápadom najmä, keď idete po ceste, kde si dopravná situácia vyžaduje maximálnu pozornosť. To isté však platí, ak idete sami v noci po diaľnici. Našťastie sa dá uložiť niekoľko staníc do predvolieb a na volante si ich môžete jednoducho prepínať. Avšak ešte väčší problém predstavuje akákoľvek hudba nad 85 decibelov. Hlasnejšie pustené skladby totiž výrazne znižujú reakčný čas vodiča. Rovnako však pôsobí aj hudba v rýchlom tempe, ktorá má viac ako 120 BPM (rýchlosť striedania jednotlivých dôb). Dokáže totiž vyvolať nadmerné vzrušenie a vyvolať tak pocit u vodiča, že môže jazdiť rýchlejšie a agresívnejšie. No ani protipól nie je ideálny. Jazz či klasika rovnako vedú ku strate pozornosti, pretože prílišne upokojujú.
Tip:
- Skúste si poskladať playlist v hudobnej knižnici svojho mobilu, ktorý si pustíte po spárovaní s vozidlom. Skladby si viete jednoducho a rýchlo prepínať.
Bilboardy a megaboardy
Možno si hovoríte, že ich neregistrujete, ale obrovské reklamné púťače rozmiestnené pozdĺž ciest neignorujete absolútne. Rozhodne nie tie, na ktorých sú osadené rôzne svetelné prvky. Tie vás vyrušia najmä pri jazde v noci, kde intenzívny jas automaticky upúta pohľad a oči na krátky okamih stočíte smerom na veľkú plochu. Problémom sa to stáva v momente, keď je umiestnený jeden vedľa druhého. Ide o vizuálny smog, s ktorým sa v poslednom čase snažia plošne bojovať samosprávy, no na reklamné agentúry sú i tak zatiaľ krátke.
Tip:
- Skúste si dať vyrobiť okuliare s filtrom modrého svetla a antireflexnou vrstvou, ktorá v noci čiastočne zníži intenzitu svitu svetelných prvkov na reklamných plochách.
Ako zlepšiť koncentráciu
1. nekonzumujte ťažké pokrmy krátko pred jazdou
2. dodržujte pravidelné prestávky
3. za volantom seďte vzpriamene a v ideálnej pozícii
4. v interiéri udržujte teplotu okolo 18 - 20 °C