Na chodníkoch totiž už autom zaparkujete len pod hrozbou pokuty. Mestá majú posledné necelé dva mesiace na to, aby pripravili parkovacie miesta a upozorňovali vodičov, kde sa po novom autom nebude dať stáť. Nový Čas sa pýtal primátorov, čo hovoria na výraznú zmenu.
Zmena zákona o cestnej premávke vstúpila do platnosti ešte prvého marca 2022. Tá ustanovovala nový celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou na to vyznačených miest. Poslanci čelili kritike, že nenechali mestám a obciam čas sa na takú markantnú zmenu pripraviť, a aby nevznikol kolaps dopravy, tak parlament posúval účinnosť celej novely. Oficiálne tak vstupuje do platnosti práve 1. októbra a vodiči sa už nevyhnú prípadnej pokute, ak budú stáť na chodníku. Doteraz bolo povolené parkovanie v priestore pre peších, ak ste nechali voľný priestor aspoň 1,5 metra.
Samosprávy tak po novom majú možnosť kresliť vodorovné čiary na chodníkoch alebo osadiť značky, ktoré upozorňujú, že na danom mieste sa dá parkovať napriek zákazu. V Ružomberku napríklad začali s upozorňovaním vodičov už počas leta, keď začali za stierače áut dávať upozornenia na zmeny. „Do októbra je ešte dostatočný časový priestor, skúsme sa preto na nové povinnosti pripraviť tým, že začneme ako motoristi nové pravidlá rešpektovať už dnes,“ uviedol hovorca primátora Ružomberka Vladimír Miškovčík. Viaceré mestá mapovali cesty aj chodníky, aby mali vodiči viac možností zaparkovať, a dohadovali nové miesta s dopravnými inšpektorátmi.
Zmien sa však obávajú aj niektorí majitelia rodinných domov, ktorí si zvykli stávať pred plotom. Dáta prieskumu pre Gardeon ukazujú, že 26 % obyvateľov takýchto domov so zmenou nesúhlasí, pretože nemajú inú možnosť parkovania. Ďalších 45 % so zákazom síce súhlasí, verí však, že pribudne dostatok miesta na parkovanie pre všetkých. Žiadne výhrady k zmene nemá 26 % respondentov.