Podmienky nemusia byť vo všetkých európskych krajinách rovnaké. "Každé auto by malo mať zo zákona povinné zmluvné poistenie (PZP), ktoré slúži na úhradu škôd spôsobeným tretím osobám a jeho platnosť preukazuje vodič v zahraničí tzv. zelenou kartou, ktorú je povinný mať pri ceste v zahraničí pri sebe," priblížila hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová s tým, že PZP platí v celej Európe, ako aj v niektorých ďalších krajinách. V prípade cesty do zahraničia odporúča uzatvoriť aj havarijné poistenie.
Ak ide o banálnu nehodu, stačí vyplniť Európsky záznam o nehode, ktorý by mal byť k dispozícii v každom aute. Záznam by mal obsahovať identifikáciu všetkých účastníkov nehody a vozidiel, vrátane ich poisťovne. Ak sú na mieste svedkovia nehody, vhodné je doplniť aj kontakt na nich.
"Určite si tiež urobte fotodokumentáciu a nezabudnite na registračné značky vozidiel. V prípade kolízie s autom, ktoré ťahá príves, foťte vždy značku ťažného vozidla. Stávajú sa prípady, že jeden z účastníkov nehody sa snaží miesto opustiť. Vtedy sa dá podľa ŠPZ vyhľadať," radí manažér pre likvidáciu škôd z poistenia motorových vozidiel Uniqa Jiří Moravec.