Môže to odbremeniť pohotovosti aj lekárov, myslí si podpredsedníčka predstavenstva Beata Havelková. Spolu s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom vyzvali na telemedicínu aj súkromné zdravotné poisťovne.
S lekárom sa možno spojiť nonstop telefonicky, cez chat či videohovor. Poradia, či je nutná návšteva lekára alebo pohotovosti, prípadne vystavia elektronický recept. V rámci služby možno využiť digitálnu diagnostiku a odmerať si vybrané zdravotné parametre, ako je tlak, tep, dych, saturácia O2 či úroveň stresu. Postupne sa má rozširovať o ďalšie parametre ako vyšetrenie CRP alebo hemoglobínu.
Telemedicína nie je hradená z verejného zdravotného poistenia a ide o nadštandardnú službu, vysvetlila Havelková. Poznamenala, že aj na pohotovosti pacient zaplatí poplatok a stráca čas v čakárni. Poplatok pre jednotlivca je deväť eur mesačne, skupina štyroch poistencov zaplatí 16,80 eura. Každý poistenec, ktorý je vo VšZP dlhšie ako rok a nemá dlhy na poistnom, má tiež nárok na dva kontakty s lekárom zdarma.
Skúsenosti s takýmto riešením majú podľa Havelkovej v zahraničí aj susednom Česku. Spolu s ministrom zdravotníctva vyzvali aj ostatné zdravotné poisťovne, aby sa pridali. Poukázali na to, že ak sa bude telemedicína vyvíjať, možno tak odbremeniť napríklad ambulantné pohotovosti.