V máji tohto roka bola priemerná sadzba nových úveroch na bývanie v SR 3,78 %, v júni 3,92 %. "Z pohľadu výšky úrokov ide skôr o návrat k dlhodobému priemeru. Sadzby nových úverov, vrátane refixov, sú teraz na podobných úrovniach ako na konci finančnej krízy po roku 2010, hoci základný úrok centrálnej banky a aj hodnota päťročných úrokových swapov (IRS) sú teraz podstatne vyššie," zdôraznil Kočiš. Európska centrálna banka (ECB) posledný júlový týždeň zvýšila sadzby o ďalších 25 bázických bodov, čím sa základná sadzba dostala na 4,25 %.
V porovnaní s priemerom eurozóny (3,6 %) je priemerná úroková sadzba nových úveroch na bývanie v SR mierne vyššia. Z krajín, kde obyvatelia platia eurom, si v máji najdrahšie požičiavali v Lotyšsku (5,6 %), najlacnejšie na Malte (2 %) a vo Francúzsku (2,9 %). Najvyššiu sadzbu nových úverov v EÚ malo Maďarsko (9,96 %), kde inflácia kulminovala na úrovni viac ako 26 %, vyčíslil analytik. Aj v Česku stoja nové hypotéky v priemere o 1,5 percentuálneho bodu viac ako na Slovensku.
Analytik očakáva, že sadzby ECB dosiahnu svoj vrchol v tomto roku a minimálne v prvej polovici roka 2024 ostane jej základný úrok nad úrovňou 4 %. Ekonomika tak bude ďalej brzdená, čo sa prejaví napríklad aj drahším úverovaním.