Na obavy žien vplýva niekoľko faktorov. Jedným z nich je stereotypné vnímanie postavenia mužov a žien v spoločnosti. Ženy dnes zastávajú významné pozície vo firmách aj vo verejnom živote, ale povinností v domácnosti im stále zostáva veľa.
„Aj z tohto dôvodu sú veľakrát nútené pracovať na nižších pozíciách a majú obavy vypýtať si viac. Napriek množstvu mimopracovných povinností však zvládajú ženy svoju náplň práce rovnako dobre a v rovnakom objeme ako muži,“ hovorí personálna riaditeľka 365.bank Soňa Sochová.
Podľa jej slov sa nižšie sebavedomie žien prejavuje aj tým, že sú ochotnejšie prijať prvú pracovnú ponuku od zamestnávateľa, či znižovať svoje pracovné alebo platové očakávania. Predovšetkým v prípade, ak boli na materskej či rodičovskej dovolenke. Ženy majú ostych požiadať o vyšší plat, a to napriek tomu, že s výškou svojho príjmu sú väčšinou nespokojné. Dokonca až štvrtina tvrdí, že z platu nedokáže vyžiť.
„Iste, mnohí a mnohé z nás podporujú posilňovať odvahu, obhajovať si svoje oprávnené nároky, no viac ako psychologická pomoc je tu potrebné oboznamovanie sa so zákonmi a predpismi, ktoré v tomto prípade stoja na strane slabších a povinnosti ukladajú silnejším,“ myslí si sociologička Zuzana Kusá.
Nebojte sa toho
Rozhovory o zvýšení platu nepatria medzi tie najobľúbenejšie, no netreba sa im vyhýbať. Najmä ak viete, že si za svoju prácu zaslúžite viac peňazí. Naplánujte si stretnutie so šéfom a porozprávajte sa o vašich mzdových možnostiach. Pôjde to možno ľahšie, ako ste si predstavovali.
Šanca na úspech
Reálne zvýšenie mzdy, ktoré zamestnávateľ často odsúhlasí, sa pohybuje od 5 do 10 % z hrubej mzdy.