Tohtoročné výrazné zdražovanie tovarov a služieb, no na druhej strane len minimálny rast miezd - faktory, ktoré sa veľmi negatívne odzrkadľujú na finančnej kondícii slovenských domácností.
„Skoro štvrtina Slovákov nemá žiadnu finančnú rezervu. Ďalšia tretina opýtaných má úspory vo výške mesačného príjmu či menej, ako je mesačný príjem ich domácnosti,“ približuje Jaroslav Ondrušek, analytik trhu zo spoločnosti Home Credit.
Keď sa pozrieme na medziročné porovnanie úspor Slovákov, viac ako polovica si pohoršila. Podľa prieskumu si až 62 percent opýtaných dovolí každý mesiac vytvoriť menšiu finančnú rezervu domácnosti v porovnaní s tým, ako to bolo vlani, z toho si 43 percent odloží oveľa menej.
Výpadok príjmu mnohí nevyriešia
Miroslav Zborovský, Home Credit
- Finančná rezerva je veľmi dôležitá a netreba to podceňovať. Určite je dobré sledovať si mesačne príjmy a výdavky, ideálne si ich aj zapisovať a následne vyhodnotiť. Pokiaľ je to akokoľvek možné, odkladajte si.
Stačí aj pár percent z výplaty a urobiť si tak nejakú železnú rezervu pre prípad náhleho výpadku príjmu, aby ste dokázali platiť neodkladné výdavky, ako sú splátka hypotéky, úverov, úhrada energií, poistného či faktúr mobilným operátorom.
Mladí majú problém s rezervou
Hoci aj mladí Slováci v čase infl ácie obmedzujú svoje výdavky na nevyhnutné veci a nezadlžujú sa, predsa len si nevytvárajú zároveň fi nančný vankúš. „Vytvorenie finančnej rezervy je dôležité, aj keď sa to mladým ľuďom nemusí na prvý pohľad takto zdať. Aj z malých súm si možno vytvoriť rezervu, napríklad prostredníctvom pravidelných investícií.
Môžete si tiež odložiť zvyšné mince z nákupu, alebo viac využívať zľavy a z toho vytvoriť malú rezervu. Pomôcť vám v tom môže náš zľavový program U-šetrite, ktorý ponúkame k vášmu bežnému účtu,“ radí Zuzana Ďuďáková z UniCredit Bank.