"Podľa viacerých predstaviteľov OSN pôsobiacich v jej rôznych agentúrach Taliban efektívne prenikol do väčšiny programov pomoci riadených OSN a ovplyvňuje ich," uvádza sa v štvrťročnej hodnotiacej správe SIGAR-u.
Zvyšovanie vplyvu na programy pomoci je "jedným z aspektov intenzívnej stratégie na upevnenie moci" tohto hnutia v Afganistane, uvádza ďalej SIGAR. Zároveň podotýka, že akákoľvek forma humanitárnej pomoci je náchylná na manipuláciu zo strany islamistických hardlinerov. Taliban podľa SIGAR-u vychádza z predpokladu, že pod "hrozbou sily" dosiahne "akýkoľvek želaný výsledok".
Toto islamistické hnutie sa v Afganistane opätovne dostalo k moci v auguste 2021. Humanitárne organizácie obviňuje zo zneužívania pomoci a požaduje, aby jej distribúcia bola s ním koordinovaná.
Napriek počiatočným sľubom o umiernenej vláde sa Taliban po opätovnom získaní moci stal autoritatívnejším a dogmatickejším, pričom ženy a dievčatá do značnej miery vylúčil z verejného života.
Afganistan pritom momentálne čelí humanitárnej kríze, pripomína DPA. Jednotlivé agentúry OSN a ich partneri poskytujú humanitárnu pomoc Afgancom trpiacim extrémnou chudobou, aby tak mohli uspokojiť aspoň svoje základné každodenné potreby.