V súčasnosti získajú politické strany štátny príspevok na svoju činnosť, ak v parlamentných voľbách dosiahnu tri percentá hlasov. Gyimesi na sociálnej sieti napísal, že zmyslom existencie politickej strany nemôže byť jej vlastné prežitie a snaha žiť z politiky. Podľa neho príspevok zaručí vyžitie vedeniu strany, ale nemá žiadny prínos pre spoločnosť.
Bývalý poslanec tvrdí, že zrušením príspevku by sa dosiahla menšia fragmentácia politickej scény, väčšia ochota u strán spájať sa a taktiež by sa obmedzila činnosť „politických dobrodruhov, pre ktorých je politika výlučne zdrojom obživy". Z aktuálneho prieskumu agentúry Ipsos pre denník Pravda vyplýva, že Alianciu by volili 2,2 percenta voličov.
V septembrových parlamentných voľbách kandiduje 25 politických subjektov. „Na pomerne malé Slovensko je to dosť, najmä keď si uvedomíme, že podľa prieskumov istotu na vstup do parlamentu majú len štyri. Ostatné oscilujú okolo päťpercentnej hranice, no a tie ďalšie sa zúfalo snažia dosiahnuť aspoň tri percentá, aby mali zaručený štátny príspevok na činnosť," uviedol politik a zároveň dodal, že o dôveryhodnosti prieskumov má vážne pochybnosti.
Gyimesi spomína aj na to, koľkým stranám sa po „vypadnutí z parlamentu" podarilo dostať sa späť. Tvrdí, že dvakrát sa to podarilo Slovenskej národnej strane, ktorá má k tomu blízko aj v najbližších parlamentných voľbách. Pozitívne to podľa neho vyzerá aj pre Kresťanskodemokratické hnutie či Alianciu.