„Zoznam strán, ktoré napriek štátnemu príspevku neskôr upadli do zabudnutia je dlhý. Príspevok pre neúspešných vytvára pohodlných politikov bez zodpovednosti a bez motivácie. Zároveň štát prostredníctvom ich straníckych účtov spraví z inak marginálnych politikov lukratívny obchodný artikel. Stačí si spomenúť na sobáše z rozumu strán Dobrá voľba a Hlas-SD či Spolu-SD s Hegerovcami (Demokrati)," napísal Gyimesi.
Politológ Tomáš Koziak tvrdí, že Gyimesiho vyjadrenia dávajú logiku a jeho argumentácia nie je scestná. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol, po prekročení päťpercentnej hranice môžu byť politické strany skutočne funkčné. „Máme politické strany, ktoré sa pohybujú okolo troch percent a o ktorých vieme, že nemajú šancu dostať sa do parlamentu. Pokiaľ má strana pred voľbami tri percentá a dlhodobý trend ukazuje, že potrebných päť percent nemá šancu dosiahnuť, strany tak hrajú len na štátny príspevok," povedal Koziak a dodal, že trojpercentná hranica je zbytočná.
Zrušenie tejto hranice by podľa politológa mohlo naozaj viesť k menšej fragmentácii politických strán. „Máme viacero politických subjektov, ktoré práve žijú z dávky od štátu a dlhodobo nemajú šancu sa do parlamentu dostať. Je to pre ne aj celkom výnosný biznis. Ide o pár ľudí, ktorí sú v centre strany. Prakticky nevyvíjajú žiadnu aktivitu, len pred voľbami sa zobudia," myslí si.