Pretože mravcom chýba nos, používajú čuchové receptory na svojich tykadlách, aby im pomohli nájsť potravu alebo vyňuchať potenciálnych partnerov. Livescience odkazuje na štúdiu publikovanú v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. Vedci vycvičili takmer tri desiatky mravcov otročiacich (Formica fusca), aby používali tieto akútne čuchové receptory na inú úlohu: hľadanie nádorov.
V laboratóriu vedci naštepili plátky nádorov rakoviny prsníka z ľudských vzoriek myšiam a naučili 35 mravcov „spájať si moč chorých hlodavcov s cukrom“. Po umiestnení do Petriho misky strávili mravce o 20 % viac času vedľa vzoriek moču obsahujúcich rakovinové nádory v porovnaní so zdravým močom.
„Chcú len jesť cukor,“ povedal Baptiste Piqueret, hlavný autor štúdie a etológ na Sorbonne Paris North University vo Francúzsku.
Pretože nádorové bunky obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), ktoré môžu výskumníci použiť ako biomarkery rakoviny, zvieratá, ako sú psy - a teraz mravce - môžu byť rýchlo vycvičené na detekciu týchto anomálií pomocou ich čuchu. Vedci si však myslia, že mravce „môžu mať náskok pred psami a inými zvieratami, pretože mravce vycvičia rýchlejšie.
Ide o dôležitý objav, pretože čím skôr sa rakovina odhalí, tým skôr sa môže začať liečba. Vedci dúfajú, že mravce, ktoré vyčuchajú rakovinu, majú potenciál „pôsobiť ako jej účinné a lacné biodetektory,“ napísali vo svojej štúdii.
"Výsledky sú veľmi sľubné," povedal Piqueret. Upozornil však, že "je dôležité vedieť, že ani zďaleka ich nepoužívame ako každodenný spôsob zisťovania rakoviny."