Reklama

Expedícia priniesla výsledky: Vedci by sa mohli s ich overením poponáhľať! Sú objavené sopky aktívne?

Expedícia priniesla výsledky: Vedci by sa mohli s ich overením poponáhľať! Sú objavené sopky aktívne?

Zdroj: istock

Reklama

Po niekoľkotýždňovej hlbinnej expedícii objavili vedci z celého sveta pri juhozápadnom pobreží Sicílie tri podvodné sopky, aj keď si nie sú úplne istí, či sú aktívne. Novonájdené vulkány sú najmenej šesť kilometrov široké a týči sa viac ako 150 metrov nad okolitým morským dnom, uviedol dnes list The Guardian.

Taliansky Národný inštitút oceánografie a aplikovanej geofyziky (OGS) v morskej oblasti medzi mestami Mazara del Vallo a Agrigento objavil rad podvodných sopiek už v roku 2019.

Vedci vykonávali prieskum morského dna pozdĺž Sicílskeho prielivu na palube nemeckého plavidla Meteor a dokončili ho len pred niekoľkými dňami. Medzi 16. júlom a 5. augustom zozbierali vzorky hornín vrátane lávových usadenín, ktoré sa majú analyzovať v najbližších mesiacoch.

"V oblasti sme zaznamenali hydrotermálnu aktivitu, ale ešte je príliš skoro na to povedať, či sú tieto sopky aktívne," povedal výskumník z OGS Dario Civile. Vedci podľa neho najprv musia analyzovať vyzbierané vzorky.

Výskumníci počas expedície objavili tiež 100 metrov dlhý a 17 metrov široký vrak lode zhruba v polovici cesty medzi sopečným ostrovom Linosa a Sicíliou. "Stále o tomto vraku nič nevieme a v tejto chvíli nie je možné zistiť, z akej doby pochádza," povedal Civile.

Expedíciu viedla Maltská univerzita spoločne s OGS, na prieskume sa ale podieľali viaceré ďalšie výskumné ústavy z celého sveta.

Hoci podmorské erupcie často ostávajú nepovšimnuté, predpokladá sa, že pod vodou sa nachádza viac ako jeden milión sopiek, ktoré sú zdrojom 80 percent sopečnej činnosti na celom svete.

Súvisiace