Obec, v ktorej katastri sa nachádza osada vrátane nelegálnych chatrčí, zápasí podľa slov starostu Mariána Dzurika približne so 16-tisíc tonami odpadu a časť z neho sa dostala do povodia tohto toku.
Problém vzniká najmä v období povodní, keď sa zdvihne hladina rieky, ktorá so sebou vezme množstvo odpadu a ten neskôr, keď hladina vody opadne, zostáva v rieke a na jej brehoch. Na problém niekoľko rokov upozorňuje občianske združenie Save nature by Čivas, ktoré sa zaoberá likvidáciou čiernych skládok, resp. nelegálnych smetísk. Aj tomu však podľa jeho predsedu Ladislava Stupáka došla trpezlivosť. Na rozdiel od minulých rokov sa občianske združenie na čistení rieky Bodva tento rok podieľať nebude.
„Na čistení rieky Bodva sa nebudeme podieľať, pokiaľ sa nevyčistí osada v obci Jasov. Po povodniach, kedy sa zdvihne hladina vody, tá splavuje všetok odpad nahromadený osadníkmi do rieky, pričom tento rok to so znečistením rieky vyzerá ešte o niečo horšie ako po minulé roky. Rieka Bodva sa, žiaľ, aktuálne podobá neslávne známej rieke Ganga v Indii. Dlhodobý problém má vyriešiť projekt za 5 miliónov eur, v rámci ktorého sa má vyčistiť osada v Jasove a taktiež vysídlenie osadníkov z brehov rieky do nových bytoviek,“ dodal.
V podobnom duchu reagoval pre Nový Čas aj starosta obce Jasov Marián Dzurik. „Predbežne máme schválenú žiadosť na sanáciu vo výške 5 miliónov. Spoluúčasť obce bude 5 %. V rámci tohto projektu plánujeme vyviezť približne 16-tisíc ton odpadu. Okrem toho, že osadu a jej okolie vyčistíme, sa snažíme ľudí viesť k tomu, aby odpad vyhadzovali na miesta na to určené. Veľmi nám v tomto smere pomohli terénni sociálni pracovníci, žiaľ, projekt, v rámci ktorého u nás v obci pôsobili, sa skončil. Aktuálne sa o osvetu v tomto smere starajú príslušníci MOPS, a to už aj u detí, ktoré navštevujú základnú školu,“ uzavrel.