Výskyt pohlavne prenosných chorôb sa vo svete i na Slovensku v posledných rokoch značne zvýšil. Podľa údajov ÚVZ SR sa v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022 zvýšil počet prípadov chlamýdiových infekcií o 110, gonokokových nákaz o 11 a nakazených pohlavnou chorobou syfilis o 106. Marek Andrejkovič z laboratória SYNLAB dopĺňa: „U mužov prevažujú prípady syfilisu a kvapavky, v prípade žien zasa dominujú prípady chlamýdiových infekcií a trichomoniázy.“
Hoci sa mnohí obávajú, že sa počas leta môžu nakaziť pohlavnou chorobou vo verejných bazénoch, doktor Azzaden Shunnar z Travel Health Clinic tento mýtus vyvracia: „Pokiaľ nedochádza k sexuálnemu aktu (orálne, vaginálne alebo análne) priamo v týchto priestoroch, tak by toto riziko malo byť minimálne až nulové, pretože rôzne fyzikálne a chemické faktory v týchto priestoroch zabraňujú prenosu infekcie - či už je to teplota, chlórové prípravky vo vode, pH a iné.“
Najčastejšie pohlavne prenosné choroby (PPCh)
Syfilis
Ide o bakteriálne ochorenie, spôsobujúce v prvom štádiu tvrdý nebolestivý vred v mieste prvotnej infekcie - vyhodenie nebolestivej hladkej vyrážky. V konečnom štádiu poškodzuje nervovú sústavu, cievy a kĺby.
Prenos:
Je možný aj kontaminovanými predmetmi. Tento prenos je však veľmi vzácny. Najčastejšie sa infekcia dostane do organizmu prostredníctvom drobných raniek na koži.
Kvapavka
Je veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie, až u 80 % nakazených sa neprejavujú žiadne príznaky. V prípade neliečenia postupuje zápal do ďalších orgánov pohlavnej sústavy, môže spôsobiť až neplodnosť.
Prenos:
Nastáva výlučne pohlavným stykom.
AIDS - HIV
Ide o vírusové ochorenie, zapríčiňujúce oslabenie a následné zrútenie imunitného systému. Choroba je smrteľná, ale do jej prepuknutia od nákazy môže prejsť aj veľa rokov.
Prenos:
Najčastejšie sa dostane do tela priamym kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami, najmä krvou, ejakulátom, sekrétom z pošvy
a materským mliekom.
Ďalšie ochorenia a ako sa pred nimi chrániť nájdete v pokračovaní →