Vyplýva to z nového výskumu, ktorý naznačuje, že okrem rôznych fyzických vlastností tento mužský pohlavný hormón počas vnútromaternicového vývoja riadi aj vývoj mozgových centier, ktoré ovplyvňujú správanie chlapca alebo muža v neskoršom veku.
Neuropsychológovia z Cambridgeskej univerzity uskutočnili experiment, v ktorom chlapcom ukazovali obrázky negatívnych (strašidelných), pozitívnych (šťastných), neutrálnych alebo zakódovaných tvárí, zatiaľ čo prístroj na funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) sledoval zmeny v ich mozgovej aktivite. Vedci zistili, že u chlapcov, ktorí mali počas vnútromaternicového vývoja vyššiu hladinu testosterónu, reagoval systém odmeňovania mozgu lepšie na pozitívne signály tváre ako na negatívne. To naznačuje, že títo chlapci sú náchylnejší na vyhľadávanie zábavy a impulzívnosť.
"Táto práca ukazuje, ako testosterón vo fetálnom vývoji pôsobí ako programovací mechanizmus na formovanie citlivosti systému odmeňovania mozgu v neskoršom veku a na predpovedanie neskoršieho sklonu k správaniu súvisiacemu s prístupom," povedal pre LiveScience hlavný autor štúdie Michael Lombardo z University of Cambridge.
Táto štúdia podľa autorov tiež vysvetľuje, prečo existujú rozdiely medzi pohlaviami v miere výskytu niektorých psychiatrických porúch a ochorení.