"Nechoďte do mesta Lahaina," vyhlásilo vedenie tunajšieho okresu tesne predtým, ako v oblasti uzavrelo cesty pre všetkých okrem krízových pracovníkov. S plameňmi medzitým hasiči bojovali tiež v centrálnej časti ostrova. Na najväčšom letisku na ostrove podľa úradov uviazlo asi 1800 cestujúcich.
Nemocnice na Maui sa medzitým plnili ľuďmi s popáleninami a otravou dymom, lekári ich však musia nechať letecky prevážať na iné ostrovy, keďže na Maui nedisponujú vybavením na liečbu vážnych popálenín. "Potýkame sa tiež s problémami ohľadom prepravy. Nefungujú telefóny, mobily ani tiesňové volania. Z okresu Maui sa nejde dovolať do západnej Lahainy," popísala televízii CNN Lukeová. Satelitné telefóny sú podľa nej teraz jediným spoľahlivým spôsobom komunikácie.
Na susednom ostrove Havaj medzitým federálne úrady vyhlásili stav prírodnej katastrofy, ktorý umožní uvoľniť prostriedky pre ohrozenú dedinu s asi 200 domami a 500 ľuďmi. Oheň sa tam v tej chvíli šíril nekontrolovane a spálil najmenej 243 hektárov vegetácie, píše AP.
Za silný vietor podľa Národnej meteorologickej služby (NWS) čiastočne môže hurikán Dora, ktorý ostrov míňa z južnej strany v bezpečnej vzdialenosti asi 800 kilometrov. Pri Havaji sa teraz nachádza tlaková nižšie spojená s Dorou z juhu a tlaková výška zo severu. "Suché počasie a nárazy vetra spoločne vytvárajú podmienky, v ktorých sa už existujúce požiare ľahko šíria," opísal meteorológ z Honolulu Jeff Powell.
Vietor by mal na súostroví ku koncu dňa slabnúť, dážď, ktorý by pomohol hasičom, sa však neočakáva. Guvernér Josh Green, ktorý sa vracia zo súkromnej cesty, vo vyhlásení uviedol, že požiare si zrejme vyžiadajú obete na životoch. "Utrpeli sme strašnú katastrofu.. 2000. Lahaina na Maui bola zničená a stovky miestnych rodín boli vyhnané z domovov, "citovala ho CNN.