Vyplýva to z monitoringu organizácie Globsec, ktorá pred voľbami analyzuje témy, aktérov a príspevky z pohľadu interakcií na sociálnej sieti Facebook v rámci štyroch skupín: problematické zdroje, pro-demokratickí aktéri, štátne inštitúcie, maďarská menšina.
"Najrozšírenejšou témou bola Ukrajina a vyvracanie dezinformácií v súvislosti s ruskou inváziou na jej území," skonštatoval Globsec. Najpopulárnejším príspevkom je však podľa slov organizácie video s dokumentárnym filmom šíriace konšpiračné teórie o ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom. "Významné miesto zastávala aj satira voči politickým aktérom," dodala.
Zo štruktúry interakcií podľa analýzy vidieť, že podiel zdieľaní na interakciách je pri problematických zdrojoch až 42 percent, pričom pri pro-demokratických sú to iba štyri percentá a 91 percent tvoria reakcie. "Práve enormným zdieľaním príspevkov jednotlivcami sledujúcimi problematické zdroje na Facebooku získavajú stránky so sporným obsahom významný dosah a možnosť šíriť dezinformácie smerom k voličom aj v predvolebnom období," uviedla organizácia s tým, že príspevky v skupine problematických zdrojov sú rozmanité a venujú sa kultúrno-etickým, vnútropolitickým a zahraničnopolitickým témam.
Všetky tri najpopulárnejšie príspevky uplynulého týždňa v kategórii pro-demokratickí aktéri boli podľa analýzy publikované satirickou stránkou Zomri. Jej obsah obsadil všetky z 20 priečok najvirálnejších príspevkov za sledované obdobie.