„Nemyslím si, že vláda a iní daňovníci by sa mali poskladať na to, aby sme pomáhali všetkým, ktorí sú z dobre situovaných domácností a kúpili si nejakú drahú nehnuteľnosť v Bratislave,“ zdôraznil premiér. Nepovažuje to za celoslovenský, celospoločenský problém. Vláda to však podľa Ódora neberie na ľahkú váhu, čoho dôkazom je vytvorenie spomínanej pracovnej skupiny.
Čo na to banky
Slovenská banková asociácia pre Nový Čas uviedla, že opatrenia pripravujú a intenzívne diskutujú tak s NBS, ako aj s ministerstvom financií. Výsledky analýz však zverejnia až budúci týždeň, keďže údaje, z ktorých vychádzajú, boli zverejnené len 31. júla. „Výsledky analýz a tiež návrhy riešení a odporúčaní pre ľudí predstavíme 16. augusta 2023 na spoločných pracovných raňajkách zástupcov NBS, Ministerstva financií SR a Slovenskej bankovej asociácie. Po tomto termíne sme otvorení odbornej diskusii aj na pôde Národnej rady SR,“ uviedla výkonná riaditeľka SBA Milena Koreňová.
Napriek očakávanému rastu úrokových sadzieb Národná banka Slovenska neočakáva výrazný rast úverových splátok. „Priemerná súčasná mesačná splátka úverov refixovaných do konca roka 2025 je približne 270 eur. Priemerný rast splátok týchto úverov pri simulovanom náraste sadzieb na úroveň 4,5 až 5 % bude na úrovni 100 eur. Len približne 15 % z týchto úverov bude mať nárast splátky vyšší ako 200 eur,“ vyčíslila centrálna banka. Dotýkať sa to podľa nich bude približne 13 % všetkých domácností na Slovensku.