Ako by opatrenia mohli vyzerať?
Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments
Podľa mňa schodné opatrenie je neštandardná úprava splátkových kalendárov tak, aby ľudia prečkali dobu, kým si nestabilizujú finančnú situáciu. Myslím tým to, aby bolo možné na určité obdobie upraviť a umožniť zníženie splátok s tým, že treba počítať, že to ďalšie obdobie sa zvýšia, pretože úver sa spláca pomalšie. Ak by navýšené splátky mal splácať niekto iný, banky alebo štát, tak by sa určitej skupine skladali iní ľudia na ich splátky. Ak by to prešlo na banky, skôr či neskôr by to premietli do cien svojich poplatkov a služieb pre klientov. To mi príde nefér.
Blížime sa ku konečnej výške úrokov
Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB
Aká je aktuálna situácia na trhu?
Situácia na hypotekárnom trhu je pokojná. Platí to tak o nových úveroch ako aj platobnej disciplíne pri už existujúcich úveroch. Dopyt po nových úveroch je samozrejme nižší ako pred rokom, či rok a pol, keď boli úrokové sadzby historicky nízke, no podobný vývoj je aj v iných krajinách eurozóny. A čo sa týka platobnej disciplíny, klienti splácajú svoje hypotekárne úvery aj naďalej bez problémov. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) je podiel nesplácaných hypoték na úrovni 1,1 percenta, čo je najnižšia úroveň za ostatných dvadsať rokov, teda odkedy sa vôbec hypotéky na Slovensku vo väčšej miere čerpajú.
O koľko vzrástli úroky a mesačné splátky?
Ak hovoríme o úrokových sadzbách na nové hypotéky, najnovšie údaje NBS hovoria, že ich priemerná sadzba, vrátane poplatkov za ich poskytnutie, tzv ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) bola v júni na úrovni 3,99%. Pred rokom v júni to bolo 2,24% a v decembri 2021 dokonca len 1,11%, čo bola aj historicky najmenšia miera vôbec. Sadzby na už čerpaných hypotékach sú väčšinou zafixované na dlhšie časové obdobie a ten nárast je miernejší, aktuálne sú priemerné sadzby oproti novým hypotékam nižšie o zhruba jeden až dva percentuálne body v závislosti od fixácie úveru.
Akej skupiny ľudí sa zvýšenie dotkne a kto najviac pocíti, že sa splátky zvýšia?
Podľa analýzy prezentovanej v májovej Správe NBS o finančnej stabilite za celý bankový sektor by sa v horizonte troch rokov mohlo dostať do rizika ťažšej finančnej situácie necelých šesť percent hypoték. V zlyhaní by však z tohto počtu hypoték mohla skončiť len menšia časť, 2,6 percenta.
Dokedy budú hypotéky rásť?
Úroky na hypotékach sú úzko prepojené s vývojom kľúčových úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) ako aj vývojom výnosov štátnych dlhopisov. V prípade ECB by už k ďalšiemu výraznému zvyšovaniu sadzieb nemalo prísť. My počítame už len s jedným zvýšením sadzieb, o štvrť percentuálneho bodu v septembri.
Aký je výhľad do budúcna?
Čo s týka sadzieb na nové úvery, blížime sa už zrejme k ich konečnej výške. Potrvá samozrejme ešte určitý čas, kým sa aktuálne sadzby premietnu do už existujúcich úverov keď týmto skončí ich fixácia. V najbližších troch rokoch zhruba polovica existujúcich hypoték prejde prehodnotením sadzieb. Pre veľkú väčšinu domácností s hypotékou to však nebude znamenať dramatickú zmenu, pretože mnohé hypotéky sú už z významnej časti vyplácané a nárast splátky tak bude oveľa menší, ako by bol v prípade novej hypotéky.