Tamojšiu vládu to podnietilo predstaviť návrh zákona, ktorý zakazuje podávanie žiadostí o azyl všetkým osobám prichádzajúcim cez Lamanšský prieliv a inými ilegálnymi cestami. V návrhu sa spomína aj presun žiadateľov späť do krajín ich pôvodu, ako je napríklad Rwanda.
Vládna iniciatíva je však v súčasnosti pozastavená v súvislosti so súdnym sporom, ktorým má posúdiť zákonnosť premiestnenia migrantov do východoafrických krajín. Návrh britského zákona odsúdil aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Britská vláda však tvrdí, že ju k týmto opatreniam podnietil narastajúci počet migrantov, ktorí čoraz viac vyčerpávajú jej zdroje. Zastavenie prílevu migrantov zaradil britský premiér Rishi Sunak medzi svojich päť kľúčových cieľov. Aj napriek neklesajúce počtu prichádzajúcich trvá na tom, že jeho stratégia funguje.
Britský systém prideľovania azylov čelí podľa AFP obrovskému množstvu nevybavených žiadostí, za čo podľa skupín na ochranu práv môže samotná vláda.
Koncom marca čakalo na vybavenie svojej žiadosti o azyl približne 130 000 ľudí. Náklady na ubytovanie týchto žiadateľov a ďalších prichádzajúcich migrantov dosiahli takmer sedem miliónov eur denne, keďže často pobývajú v hoteloch či iných dočasných ubytovacích zariadeniach.