Americkým vedcom z laserového centra v kalifornskom štátnom vedeckom ústave Lawrence Livermore National Laboratory sa 30. júla podarilo zopakovať experiment z vlaňajšieho decembra, pri ktorom pri jadrovej fúzii získali viac energie, než sa spotrebovalo.
Ministerstvo energetiky USA úspešný experiment vtedy označilo za veľký vedecký prelom vo výskume jadrovej fúzie. Tento objav by mohol otvoriť cestu k využívaniu alternatívnych zdrojov čistej energie.
V historicky prvej štúdii svojho druhu britskí a americkí vedci analyzovali vzorky prachu zo vzduchových filtrov na Medzinárodnej vesmírnej stanici a porovnali ich so vzorkami prachu, ktoré sa vyskytujú v bežnej domácnosti.
Zistili, že koncentrácie potenciálne škodlivých chemických látok v prachu z ISS prevyšujú koncentrácie zistené v prachu z podláh mnohých amerických a západoeurópskych domácností.
Podľa výskumníkov je potenciálnym zdrojom mnohých zistených látok používanie predmetov, ktoré si astronauti priniesli na palubu na osobné použitie, ako sú fotoaparáty, prehrávače MP3, tablety, zdravotnícke pomôcky a oblečenie. Zvýšená radiácia vo vesmíre spôsobuje rýchlejšie starnutie materiálov a ich rozpad na nanoplasty šíriace sa vzduchom vďaka mikrogravitácii na ISS.