Kauza Očistec
Bývalého policajného prezidenta prvýkrát zadržala NAKA už v roku 2020 v kauze Očistec. Rok strávil vo vyšetrovacej väzbe, odkiaľ sa dostal po rozhodnutiach Špecializovaného trestného a Najvyššieho súdu. Okrem neho bolo v kauze Očistec obžalovaných jedenásť osôb a týkalo sa to dvadsiatich skutkov. Medzi obžalovanými bol aj bývalý šéf NAKA Peter Hraško, bývalý šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Na čele organizovanej skupiny bol podľa záverov vyšetrovania Gašpar s Bödörom, ktorí mali riadiť políciu za účelom politických a obchodných cieľov.
Na súde sa spis najprv presúval od sudcu k sudcovi, až napokon skončil na Najvyššom súde. Súd rozhodol až v polovici júna tohto roka, a to tak, že sudca Pulman musí vo veci konať, lebo nezistili dôvody na prerušenie trestného stíhania. Rozhodovanie na Najvyššom súde trvalo vyše pol roka. Dôvodom bola tzv. námietková vojna, ktorú spustili obhajcovia obvinených.
Hrozí im 12 rokov v base
Róbert Bános, advokát
- Kto inému v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok, alebo z tohto dôvodu poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok inej osobe (verejnému činiteľovi), potrestá sa odňatím slobody na 2 - 5 rokov. Pokiaľ tento skutok spácha vo veľkom rozsahu, môže mu byť uložený trest až na 5 - 12 rokov. V prípade, že by prokurátor podal návrh na vzatie obvineného do väzby, musí tak učiniť do 48 hodín od zadržania osoby a potom súd musí o väzbe rozhodnúť do ďalších 48 hodín. Ak by išlo o poslanca NR SR, tak súd môže rozhodovať o jeho väzbe až po tom, ako na to dá súhlas NR SR.