Predstavitelia ostrova Maui v online vyhlásení uviedli, že hasiči pokračujú v boji s požiarom, ktorý ešte stále nie je úplne pod kontrolou. Obyvatelia mesta Lahaina sa medzitým mohli prvýkrát vrátiť domov, aby zhodnotili škody.
Požiare sú najtragickejšou prírodnou katastrofou na Havajských ostrovoch za posledné desaťročia. Prekonali aj rok 1960, keď si vlna cunami, ktorá zasiahla ostrov Havaj, vyžiadala 61 obetí. Ešte smrteľnejšie cunami v roku 1946, ktoré na Veľkom ostrove zabilo viac ako 150 ľudí, podnietilo vznik celoplošného varovného systému. Jeho súčasťou sú sirény, ktoré sa raz mesačne spúšťajú kvôli testovaniu ich funkčnosti.
Mnoho ľudí, ktorí prežili požiare, však v rozhovoroch uviedlo, že nepočuli žiadne sirény, ani nedostali varovanie, ktoré by im poskytlo dostatok času na prípravu. To, že sú v nebezpečenstve, si uvedomili až keď v blízkosti videli plamene alebo počuli výbuchy.
"Generálna prokuratúra tento týždeň komplexne preskúma kritické rozhodnutia a postupy, ktoré boli uplatnené pred, počas a po požiaroch na ostrovoch Maui a Hawai," uvádza sa vo vyhlásení generálnej prokurátorky Anny Lopezovej.
"Generálna prokuratúra zdieľa smútok, ktorý pociťujú všetci na Havaji, a naše srdcia sú s každým, koho táto tragédia zasiahla," uvádza sa vo vyhlásení. "Môj úrad sa zaviazal preskúmať rozhodnutia, ktoré boli prijaté pred požiarmi a počas nich, a podeliť sa s verejnosťou o výsledky tohto preskúmania," uviedla Lopezová.