Ryba Barreleye si vyslúžila prívlastok strašidelná. Vzhľadom na to, že žije v hĺbkach 600 až 800 m, vedcom sa tento druh podarilo prvýkrát opísať až v roku 1939. Dnes už vieme, že tieto desivé stvorenia sú pomerne malé a v priemere dosahujú dĺžku 15 cm. Živia sa najmä zooplanktónom alebo kôrovcami zachytenými v chápadlách sifonofor.
Pozornosť láka dvoma jasne zelenými guľami smerujúcimi nahor, ktoré sú viditeľné cez priehľadné čelo. Cez štruktúru hlavy je vidieť dokonca jej mozog a nervové zakončenia. Ako dokáže odhadnúť aj laik, jasné zelené kamienky uprostred hlavy, sú oči. Vo vode plnia dôležitú funkciu. Slúžia na rýchle spozorovanie koristi. Hoci smerujú nahor, v prípade potreby ich môže ryba otočiť dopredu.
🎞️ The bizarre barreleye fish 😯 pic.twitter.com/WLKiXOADpK
— DW Science (@dw_scitech) August 10, 2023
Väčšinu času sa ryba nehybne vznáša vo vode, pričom jej telo je vo vodorovnej polohe a oči smerujú nahor. Zistili tiež, že zelené pigmenty v guliach môžu odfiltrovať slnečné svetlo, čo daným príšerkám pomáha spozorovať odlesky ich potravy priamo nad hlavou. Akonáhle zbadá korisť, otočí oči dopredu a pláva smerom nahor, aby sa nažrala.
Predbežné zistenia tiež ukázali, že Barreleye majú veľký tráviaci systém, ktorý dokáže rozložiť rôzne druhy koristi. Predpokladá sa, že táto ryba sa rozmnožuje trením, pri ktorom sa do vody uvoľňujú ikry a spermie. Po oplodnení sú vajíčka unášané prúdmi. O potravu a reprodukciu teda nemajú núdzu. Rovnako ako iné druhy, ohrozuje ich človek svojim neohľaduplným správaním. Odpadky a iný materiál, ktorý by v oceáne nemal čo hľadať, môže potencionálne ohroziť tieto fascinujúce tvory.