Evakuácia sa začala len niekoľko hodín po tom, ako sa obyvatelia začali vracať do neďalekého mesta Lahaina, kde oheň zožehol celé bloky zástavby. S 80 obeťami je požiar na Havajských ostrovoch najhoršou prírodnou katastrofou v tamojších dejinách. Stovky ľudí sú nezvestné, a čísla tak môžu ďalej stúpať, napísal dnes server BBC News.
Hasiči podľa úradov stále pokračujú v práci a oheň ešte nie je plne pod kontrolou. Diaľnica vedúca von z mesta Lahaina je otvorená, úrady ľuďom odporúčajú vyhnúť sa oblasti kvôli toxickým splodinám v ovzduší. Naopak prístup na západnú časť ostrova, kde leží aj mesto Kaanapali, je obmedzený. V piatok večer miestneho času bolo v evakuačných strediskách 1418 ľudí. Úrady organizujú dopravu potravín a ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Verejnosť žiadajú, aby posielala len textové správy a netelefonovala a nepreťažovala tak sieť, uviedli v zatiaľ poslednej správe úrady na Maui.
Oheň na Maui spôsobil ohromné škody predovšetkým v historickej Lahaine, ktorá bola v 19. storočí hlavným mestom bývalého Havajského kráľovstva. Zhorel okrem iného 200 rokov starý kostol Waiola (predtým Wainee), na ktorého cintoríne sú pochovaní havajskí králi a kráľovné.
V piatok začali úrady evakuovaným obyvateľom umožňovať návrat do Lahainy. Agentúra AP opisuje, že na uliciach mesta boli k videniu obhorené výťahové šachty, ktoré zostali po zničených bytových domoch, kostry áut pod spadnutými stĺpmi alebo trampolíny a kolobežky znetvorené extrémnymi teplotami.