"Základom novej stabilnej a dobrej vlády po voľbách by celkom prirodzene a najlogickejšie mala byť spolupráca Smeru a Hlasu, pretože sme sesterské strany s príbuzným programom v spoločných medzinárodných štruktúrach," vyhlásil na sobotnej tlačovej konferencii Fico. Pripomenul, že obe strany sú súčasťou Strany európskych socialistov.
Smer-SD sa preto uchádza o povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD, no má voči jeho postojom výhrady. "Je mi ľúto, že nie sú schopní povedať jednu vetu, oficiálne vyhlásenie, že s tými progresívcami sa nedá. To už je ich vnútorný problém. My sa naďalej usilujeme, urobíme všetko pre to, aby bola spolupráca Smeru a Hlasu základom novej vlády," dodal Fico.
Vyhlásil zároveň, že jeho strana na rozdiel od Hlasu-SD dáva jednoznačné odpovede. Spomenul napríklad postoj k situácii na Ukrajine, k registrovaným partnerstvám či hypotekárnym úverom. "Spýtajte sa ich, oni nevedia, čo majú povedať," myslí si Fico. "Volič potrebuje vidieť politika, o ktorom je presvedčený, že to, čo hovorí, aj naozaj urobí. Zdá sa mi, že v tomto ako keby bol rozdiel medzi nami a Hlasom," doplnil.
Hlas-SD v reakcii uviedol, že ľuďom neklame a sústredí sa na skutočnú prácu pre ľudí. "Keď niekto hovorí o spolupráci, nemôže šíriť klamstvo o druhom. A to je presne ten rozdiel medzi nami a Smerom," uviedla v stanovisku hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Strana ponúka voličom silný štát, ktorý ochráni každého pred potravinovou a energetickou krízou. "A do vlády, ak nám dajú voliči takú dôveru, pôjdeme len s tým, kto s nami bude presadzovať silný štát," dodala hovorkyňa.
Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.