Po konflikte v Sobotných dialógoch čelila moderátorka Marta Jančkárová vyhrážkam, ktoré riešila aj polícia. Upokojila sa tá situácia alebo sú moderátori vystavení hejtom verejnosti?
- Zriadili sme to, že sa môžu obrátiť na právne oddelenie, keby k takému hejtu prišlo. Nemám spätnú väzbu, že by k takému niečomu došlo. To, že NAKA riešila tento prípad a konfrontovala toho človeka, tak to pomohlo.
Sám viem, že je niekedy problém dostať nejakých politikov pred kameru. Máte avízo, že by sa vám pred voľbami mohol podariť duel Peter Pellegrini vs. Robert Fico alebo niektorí z týchto dvoch pánov s Igorom Matovičom?
- Vychádzame z toho, že keď teraz vysielame politické diskusie, tak sa snažíme nerobiť zbytočnú konfrontáciu. Takú, ktorá by bola na nože, ale snažíme sa dostať do vysielania subjekty, ktoré majú k sebe programovo bližšie. Teraz bolo KDH a Sme rodina. Myslím si, že ľudia sa potrebujú s programami oboznámiť bez emotívnych prvkov, tak ako sa to dialo, keď bol napríklad pán Matovič a pán Gašpar.
Ešte vás majú vo funkcii šéfa RTVS čakať štyri roky. Obávate sa, že po voľbách sa dostane k moci garnitúra, ktorý by zmenila zákony tak, že by vás z tohto postu dostala?
- Určite taká možnosť je. Politické garnitúry majú chuť ovládať médiá. Je to jeden z jednoduchých spôsobov. Aj v Čechách niektorí politici skupujú súkromné médiá, ovplyvňujú ich, tak je záujem mať vplyv na verejnoprávne médiá. Tie by mali mať garantovanú svoju autonómiu a odpolitizovanie. Bohužiaľ sa nepodarilo legislatívne dosiahnuť tieto veci. Istým spôsobom sa niektoré subjekty snažili, aby sa odpolitizovalo. Pri voľbe sa podarilo to, aby bolo grémium odborníkov a dávali stanoviská k projektom kandidátov. Dalo sa o to oprieť a možno to zmenilo pohľad na voľby, ale nepodarilo sa zmeniť iné veci, ktoré sú v zákone. Pokiaľ bude parlament voliť aj členov Rady RTVS aj generálneho riaditeľa, tak to bude tak, že politika k tomu bude mať blízko. Stať sa to môže. Počul som, že sa pripravuje nová legislatíva, ktorá by mohla znamenať zmenu v riadení RTVS. Je to v rukách politikov, ako sa rozhodnú, tak to bude.
Čo by v praxi znamenalo zoštátnenie televízie a rozhlasu? Že nebudú kritizovaní, že si budú môcť ovplyvňovať vysielanie alebo nebudú dostávať nejaké otázky?
- Budú spadať priamo pod ministerstvo kultúry, alebo iné ministerstvo, ktoré bude zriadené. Teraz odvolávanie riaditeľa v zákone nie je až také jednoduché. Je to tam presne definované. Ak to tam nebude, tak to bude do istej miery oveľa jednoduchšie. Aj riadenie toho médiá bude oveľa ľahšie. Je to taký poľsko-maďarský model, kde je vplyv štátu na médiá verejnej služby je oveľa väčší ako v iných krajinách.
Ak by si vás tam aj nechali a stali by sa rozhlas a televízia štátnymi médiami, tak by ste nemali chuť odísť z takejto inštitúcie?
- Veľmi by som zvažoval či by som realizoval projekt, ktorý nie je mojim projektom. Ja som do toho išiel s istým projektom a keby sa to malo zásadne meniť počas výkonu mandátu, tak by som o tom vážne uvažoval.