Svetové predaje nových áut však ani po šiestich rokoch nenarástli na rekord z roku 2017. Podľa mesačníka z nich "ukrojila" pandémia, problémy dodávateľských reťazcov, nedostatok čipov, inflácia, ruská vojna a sankcie, energetická kríza, viac práce z domu i spomalenie hospodárstiev pre vyššie úrokové sadzby. "K problémom dôležitého stredoeurópskeho odvetvia sa pridáva aj tvrdá konkurencia z Ázie, klimatická regulácia a výzvy elektrickej transformácie," dodali autori.
Predaj automobilov sa podľa autorov nevrátil na predpandemickú úroveň z viacerých dôvodov. "Tým prvým a najzásadnejším bol celosvetový nedostatok polovodičov, najmä čipov, ktoré vo veľkej miere využíva aj automobilový priemysel. Polovodiče sú kľúčovou súčasťou modernej elektroniky v automobiloch a ich nedostatok spôsobil obmedzenia vo výrobe a dodávkach nových vozidiel," uviedli. Ďalším dôvodom je zmena spotrebiteľských návykov spôsobená pandémiou.
Nižší dopyt tak spôsobil, že ani slovenská produkcia odvetvia stále nedosahuje úrovne z druhej polovice roka 2018 nižšie. "Vlani podobne ako v minulých rokoch slovenské automobilky vyrobili 'len' okolo jedného milióna vozidiel a podobný počet začiatkom roka očakávali aj na tento rok. V roku 2022 vyrobili o päť percent menej vozidiel ako predvlani, keď zas tento počet medziročne narástol o štyri percentá voči roku 2020," uzavreli autori.