Na tejto možnosti sa zhodujú ústavný právnik Peter Kresák i docent ústavného práva Marek Domin. Veľa bude podľa Kresáka závisieť od výsledkov volieb, schopnosti strán dohodnúť sa na potrebnej parlamentnej väčšine pre novú vládu a v neposlednom rade aj od krokov prezidentky Zuzany Čaputovej.
"Ústava SR nestanovuje po voľbách do NR SR žiadnu lehotu pre dĺžku diskusie o vytvorení novej vlády, ktorá dokáže získať potrebnú podporu minimálne 76 hlasov poslancov. Neexistuje teda žiaden časový rámec pre tento krok," povedal pre TASR Kresák, ktorý figuroval v strane Dobrá voľba.
Zotrvávanie vlády, ktorá nemá dôveru parlamentu, čo je prípad Ódorovej vlády, je podľa Domina z dlhodobého hľadiska nežiaduce. "Ideálnym stavom, vychádzajúc z princípov, na ktorých je ústava založená, je totiž stav, keď sa vláda opiera o dôveru Národnej rady SR, väčšiny jej poslancov," priblížil pre TASR Domin, ktorý pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Predstavitelia parlamentných strán by sa preto podľa neho mali po voľbách v súčinnosti s prezidentkou snažiť nájsť riešenie smerujúce k vytvoreniu novej vlády čo najskôr.