Prvé úspechy
Daniel, ktorý má slovenské občianstvo, pôsobí na poste brankára a podľa trénera je veľký talent. „Už počas prvej sezóny v Ajaxe si získal dôveru tak trénera brankárov, ako aj hlavného trénera. Zo 7 medzinárodných turnajov absolvoval 5, kolega, ktorý je v Ajaxe už tretí rok, dva. Dokonca bol aj viackrát nominovaný na zápasy s futbalistami staršími o rok a tréneri boli veľmi spokojní, keďže on je decembrový a je najmladší v tíme,“ hovorí Martina o prvých úspechoch.
Skúsenosti má možnosť zbierať aj na medzinárodných ihriskách. Tento rok absolvovali turnaj v Taliansku za účasti top tímov z Talianska, zo Španielska a z Anglicka a práve družstvo Ajaxu bolo vyhlásené za najužitočnejší tím. „Celkovo síce skončili 5. z 24 tímov, ale o finále ich pripravili tesné prehry,“uviedla sympatická Slovenka. Pravidelne hrajú priateľské zápasy s belgickými či nemeckými klubmi - Anderlecht, FC Brugge, Schalke 04. Tento rok U11 začína ‚ligu profesionálov‘, tak ich čaká cestovanie po celkom Holandsku.
Ako to funguje
Kým na Slovensku si vo väčšine klubov platia členské a hráči si všetko okrem zápasových dresov kupujú, v tejto akadémii je to inak. Všetko od kopačiek cez chrániče, rukavice či oblečenie dostávajú bezplatne. „Každý mládežnícky tím má hlavného trénera, jedného asistenta a tímového manažéra. Okrem toho majú individuálnych trénerov, výkonnostných - tzv. performance trénerov či trénerov brankárov.
V klube majú svojich lekárov, fyzioterapeutov, ktorí sa o nich starajú počas zranení. Počas zranenia si môžeš pokojne zabicyklovať či zaplávať aj s hráčmi A-tímu, keďže majú spoločné priestory. Aj počas tréningov či zápasov ich tam bežne stretnete,“ vysvetľuje mama slovenskej nádeje. Jediné, čo si každý hráč platí, je celoročná permanentka na všetky domáce ligové zápasy za 27 €. Najstarší Alex, ktorý hrá v amatérskom klube, si musí platiť členské aj komplet výbavu.