Reč je o klimatizácii. Prísť z letného rozhorúčeného dňa do vychladenej hotelovej izby, alebo stráviť deň v príjemnom chlade na pracovisku, keď je vonku sauna, je určite fajn. No treba poznať mieru. Odborníci v súvislosti s prechodom z vychladeného prostredia do horúceho varujú pred tzv. teplotným šokom. Ten môže spôsobiť zdravotné problémy.
Vedúca odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR Milada Eštóková apeluje na opatrnosť pri používaní klimatizácie. Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k teplotnému šoku, ktorý dokáže oslabiť organizmus. „Klimatizáciu je vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia,“ odporučila.
Nesprávne používaná klimatizácia môže podľa nej spôsobiť zdravotné problémy aj v aute, a to najmä pri dlhších cestách. „Klimatizáciu v aute odporúčame časovo regulovať, na desať až 15 minút za hodinu. Prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na posádku. Najlepšie je viesť ho na čelné sklo, prípadne k nohám,“ povedala.
Veľký teplotný rozdiel
Nenastavujte klimatizáciu na najnižší možný stupeň. Môže to byť pre vaše zdravie nebezpečné. Ak vyjdete von do tepla, telo môže dostať teplotný šok. Preto sa odporúča, aby klimatizácia bola maximálne o 5 - 7 °C chladnejšia ako vonkajšia teplota. Je lákavé sa doma dobre schladiť, no myslite na svoje zdravie.