Klesajúca zaočkovanosť detí, zmeny v správaní a stravovacích návykoch - a samozrejme klimatické zmeny - prispeli k dokonalej búrke, kedy sa nebezpečné choroby, o ktorých sa myslelo, že sú odsunuté do histórie, vrátili do krajín, ktoré ich predtým prakticky vyhubili, napísal server Politico. K tomu sa pridáva stále väčšia odolnosť baktérií voči antibiotikám, čo znamená, že jedno z najviac prevratných liečiv za posledných sto rokov je teraz ohrozené.
Napriek tomu, že bohaté krajiny dokázali vyhubiť mnoho epidémií z minulých storočí vďaka intenzívnym očkovacím kampaniam, šikovnému informovaniu verejnosti a zavádzaniu účinných moderných liekov, v 21. storočí sa karta obrátila. Kvôli pandémii Covid-19 a ére "globálneho varu" sa zdravotnícke systémy ocitli na chvoste, pokiaľ je o boj s niektorými najstarších chorôb. Na scénu sa vrátili osýpky, syfilis, dna, lepra a malária.
Osýpky sú jednou z najviac nákazlivých ľudských chorôb a v minulosti sa každé dva až tri roky objavovali epidémie, ktoré spôsobili viac ako dva milióny úmrtí. To sa však zmenilo, keď takzvaný otec moderných vakcín John Franklin Enders vyvinul vakcínu. Prvá látka bola povolená na použitie v roku 1963 a nasledovalo rozsiahle očkovanie. Ale pretože je táto choroba skutočne nákazlivá, musí byť imunita v komunitách naozaj vysoká, na úrovni 95 percent, aby sa nákaza prestala šíriť.
Ľudia v súčasnej dobe tieto hodnoty nedosahujú a výsledkom sú ohniská naprieč celou Európou. V posledných rokoch stratili Spojené kráľovstvo, Grécko, Česká republika a Albánsko štatút krajín, v ktorých boli osýpky odstránené. Po dvoch mesiacoch roku 2023 bolo v európskom regióne zaznamenaných už 900 prípadov tejto choroby, čo je viac ako celkový počet za minulý rok.
Holandsko varovalo, že menšia imunita v krajine znamená väčšiu pravdepodobnosť, že sa osýpky znovu objavia. Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) v júli uviedol, že Londýn je pripravený na desiatky tisíc prípadov kvôli nižšej zaočkovanosti, ktorú umocnila pandémia.