Syfilis je pohlavne prenosné bakteriálne ochorenie, ktoré je možné liečiť penicilínom, ak sa zachytí včas. Ak sa tak nestane, postupuje vo fázach, pričom prvá sú nebolestivé kožné lézie, druhou sú vyrážky s ďalšími príznakmi, ako je horúčka alebo únava, a treťou je latentné štádium, kedy baktérie zostávajú v tele, ale nespôsobuje problémy. Posledné štádium môže nastať aj niekoľko desiatok rokov po prvej infekcii a môže viesť k poškodeniu orgánov a smrti.
Odhaduje sa, že na konci 18. storočia mal syfilis do 30 rokov každý piaty Londýnčan. Teraz UKHSA zaznamenala masívny nárast, pričom počet prípadov v roku 2022, kedy ich bolo 8692, je najvyšší od roku 1948.
A nejde len o Britániu. Najnovší každoročný prieskum Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ukazuje, že počet prípadov v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) má vzostupnú tendenciu. Najviac prípadov zaznamenala v roku 2019 Malta a potom Írsko.
Náhodné sexuálne kontakty sú vďaka všadeprítomným zoznamovacím aplikáciám a vzostupu praktík spájajúcich drogy so sexom jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Predpokladá sa, že za nárast môžu tiež škrty v službách sexuálneho zdravia – napríklad zníženie výdavkov o jednu miliardu libier v Anglicku.
Vracia sa aj choroba kráľov a tentoraz jej netrpia iba príslušníci kráľovských rodov, ktorí sa prepchávajú červeným mäsom a alkoholom. Dna je bolestivý typ artritídy, pri ktorom sa ukladajú malé kryštály okolo kĺbov – často okolo palca na nohe. Prípady tohto ochorenia stúpajú po celom svete, pričom USA a Kanada zaznamenali najväčší nárast medzi rokmi 1990 a 2017.
Rizikové faktory pre vznik dny zahŕňajú mužské pohlavie, obezitu, zdravotné problémy ako vysoký krvný tlak a cukrovka a konzumáciu potravín bohatých na fruktózu. Riziko sa zvyšuje aj s konzumáciou alkoholu. S narastajúcou mierou obezity v európskom regióne sa zdá, že ochorenie kráľov čoskoro nezmizne.