Lepra je závažné kožné ochorenie spôsobené baktériou, ktoré vedie k poškodeniu nervov a strate citlivosti kože, očí a nosa, a je to niečo, čo málokto žijúci v západných krajinách kedy videl. Nová správa však naznačuje, že lepra by mohla byť endemická na Floride. Počet nahlásených prípadov sa za poslednú dekádu viac ako zdvojnásobil v štátoch juhovýchodnej časti USA.
Za príčinu býva považovaný nezdravý životný štýl, ale vedci tiež poukázali na zlé zaobchádzanie s touto chorobou. Historicky sa ľudia s leprou posielali na vzdialené karanténne ostrovy. Teraz môžu byť vyliečení za mesiac vďaka viacerým liekom a včasným zachyteniam sa dá zabrániť invalidite.
Malária nebola vždy chorobou, ktorá postihovala iba tropické oblasti v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Prípady boli zaznamenané v bažinatých oblastiach Paríža a pozdĺž rieky Temža v Londýne, pričom Sardínia v Taliansku zaznamenala v 19. storočí 300 úmrtí na 100.000 obyvateľov. Európa ale dokázala maláriu vykoreniť prostredníctvom rozsiahleho povojnového programu postrekov insekticídy, vysúšania močarísk a liečby.
Zatiaľ čo malária sa sem ešte naplno nevrátila, nárast iných ochorení prenášaných komármi, ako je horúčka dengue a západonilská horúčka, by mal byť vnímaný ako varovný signál. Na druhej strane Atlantiku vydalo americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v júni varovania ohľadom niekoľkých lokálnych prípadov malárie.
Pokiaľ ide o osud Európy, šéf Globálneho fondu pre boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii Peter Sands uviedol, že s narastajúcimi extrémnymi poveternostnými udalosťami v regióne by sa Európa "mohla ľahko dočkať návratu malárie".