Voliči alebo ich blízki môžu požiadať o prenosnú schránku obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.
"V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami, obálkou a so zoznamom tých voličov, ktorí požiadali o hlasovanie mimo volebnej miestnosti," píše sa v zákone o podmienkach výkonu volebného práva.
Vyslaní členovia komisie majú zabezpečiť zachovanie tajnosti hlasovania i to, aby ten, kto hlasoval, podpísal prevzatie hlasovacieho lístka a obálky. "Ak tak volič nemôže urobiť alebo ak prevzatie hlasovacieho lístka a obálky odmietne podpísať, člen okrskovej volebnej komisie poznamená túto skutočnosť v zozname," hovorí zákon. Ak sa má hlasovať v ústave, podľa zákona dohodne ústav čas hlasovania do prenosnej volebnej schránky s príslušnou okrskovou volebnou komisiou.