Podnik okrem toho v posledných troch mesiacoch vypracoval množstvo analýz, stratégií a krízových návrhov riešenia na svoju stabilizáciu. Ide o násilnú redukciu výdavkov, zvýšenie existujúcich úverov, mimoriadne rozpočtové opatrenie, legislatívne zmeny, rozvoj podnikateľskej činnosti a ďalšie spoplatnenie služieb podniku. "Treba však dodať, že ani jedno z týchto riešení nebude systémové a dlhodobé bez nastavenia jasných pravidiel a plnení si povinností zo strany štátu," doplnila Szabová.
Na nedostatočné financovanie SVP upozornil už v roku 2020 Najvyšší kontrolný úrad SR. Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, investičný dlh vo vodohospodárskej oblasti, najmä v rámci obnovy vodných nádrží sa pohybuje v stovkách miliónoch eur.
"Preto je prioritou nového vedenia pripraviť návrh koncepčného a udržateľného riešenia. MŽP SR sa situáciou s nedostatkom finančných prostriedkov v SVP intenzívne zaoberá. SVP a rezort spoločne pracujú na koncepčných opatreniach, ktoré zabezpečia stabilizáciu finančnej situácie podniku nie len pre túto chvíľu, ale aj do budúcnosti," povedal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.
Situácia sa z dôvodu nevyplácania požadovaných oprávnených nákladov za služby pre štát zhoršuje už od roku 2010. Medzitým podnik prevzal do správy ďalších 22.000 kilometrov vodných tokov, bez dodatočných ľudských a finančných zdrojov.