Štvrtý blok by chceli spustiť do prevádzky o dva roky. Podľa analytikov z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) pôsobiaceho na Ministerstve financií SR však nejde v prípade Mochoviec o výnimočný stav. Výstavba jadrových blokov totiž mešká všade vo svete.
Jadrové elektrárne sú podľa štátnych analytikov konzistentne stavané s časovým a finančným sklzom, Mochovce teda nie sú žiadnou výnimkou. „Z 53 reaktorov na celom svete, ktoré boli v roku 2022 vo výstavbe, za pôvodným plánom zaostáva 26, čiže takmer polovica. Niektoré z nich na dokončenie čakajú aj tri desaťročia,“ uviedli analytici na sociálnej sieti, podľa ktorých napríklad v Číne sa s časovým sklzom stavia približne 14 % jadrových elektrární.
Analytici upozornili, že časté je aj mimoriadne predražovanie výstavby jadrových blokov. Výnimkou nie sú ani dva jadrové bloky v Mochovciach. Na jej začiatku plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur, podľa posledných informácií by to malo byť až 6,2 miliardy eur. Príkladom predraženia vo svete je reaktor vo francúzskom Flamanville, ktorý už teraz stojí trikrát viac ako bol pôvodný rozpočet a stále nie je dokončený.