Výstavba jadrových elektrární je podľa analytikov neefektívna aj pre nedostatok skúseností. V súčasnosti je totiž prakticky nemožné nájsť skúsených dodávateľov. „Jedným z dôvodov je takmer úplné ukončenie výstavby jadrových reaktorov v 90. rokoch v západnej Európe aj v USA. Mnohé komponenty preto nespĺňajú prísne technické normy a musia sa niekoľkokrát prerábať,“ dodali analytici.
Časové sklzy pri výstavbe nových jadrových blokov vznikajú podľa našich analytikov aj zlé plánovanie a neistú politickú podporu. Ak sú politické podmienky priaznivé, projekty sa rozbiehajú prirýchlo, aby ich ďalšia vláda nestihla zastaviť. „Niektoré zdroje naznačujú, že napríklad v prípade britskej elektrárne Hinkley Point C to mohlo znamenať vyjednanie nevýhodnej zmluvy s dodávateľom. Výsledkom sú vysoké garantované ceny elektriny z tejto elektrárne. Zaplatia ich britské domácnosti vo vyšších cenách elektriny, pričom odhady hovoria celkovo o desiatkach miliárd eur,“ doplnili analytici.
Rozhodnutia týkajúce sa výstavby by nemali podľa analytikov z ÚHP podliehať krátkodobým vplyvom či politickej situácii. Čiastočne tomu pomôže dlhodobá národná stratégia, ktorá zaručí dostatok času na plánovanie. „Slovenská stratégia by mala byť kompatibilná s európskou. Pri výstavbe jadrových reaktorov sa totiž budeme musieť spoliehať na iné krajiny a ich skúsenosti,“ konštatovali analytici.