Riešenie na poslednú chvíľu
Okrem SASKY na riziko novely zákona upozorňuje aj Sociálna poisťovňa. Pre Nový Čas uviedli, že hneď po schválení novely v spolupráci s MPSVR SR a Protimonopolným úradom SR začali konať a komunikovať s Európskou komisiou. „V prípade, ak by sme tak neurobili a dodatočne by sa preukázalo, že Sociálna poisťovňa poskytuje nedovolenú štátnu pomoc, museli by podniky peniaze vrátiť.“ Poisťovňa tak koná na poslednú chvíľu, keďže zákon je v platnosti už dva týždne. „Sociálna poisťovňa v súčasnosti robí všetko pre to, aby dotknutí zamestnávatelia žiadne penále neplatili. Konáme v tejto situácii v ich prospech,“ povedal Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.
Aktuálne pripravujú návrh schémy štátnej pomoci, ktorá určí podrobné pravidlá jej uplatňovania v praxi. V súlade s platným procesom ho potom doručia Protimonopolnému úradu SR a ten EK. Až po schválení EK a uverejnením v obchodnom vestníku budú môcť nové pravidlá premietnuť do praxe. „Následne budeme informovať dotknuté subjekty (potravinárov) o postupe a možnosti uplatňovania odvodovej úľavy,“ uzavrela poisťovňa.
Veria v súhlas
Situáciu vníma aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). „Naši potravinári a niektorí poľnohospodári, ktorých sa možná forma pomoci týka, situáciu sledujú a v krátkej dobe očakávajú rozhodnutie Európskej komisie. Veríme, že komisia nakoniec túto formu pomoci potvrdí,“ uviedla hovorkyňa Jana Holéciová. Situáciu vnímajú tak, že zodpovednosť je na poslancoch, lebo majú prijímať také zákony, ktoré sú kompatibilné s európskym právom. Podľa SPPK by bolo obzvlášť absurdné, ak by akákoľvek dobre mienená pomoc slovenským producentom potravín nakoniec narobila viac škody ako úžitku.