Arca mala problémy už počas pandémie
Spoločnosť nevedela splácať vydané dlhopisy a zmenky, ktoré sa dali kúpiť už od 3-tisíc eur. Ľudia mali záujem o vyplatenie so 6-percentným úrokom, no Arca na to nemala hotovosť. „Prebieha reštrukturalizácia dlžníka Arca Investments, a.s., ktorá je vedená na Mestskom súde Bratislava III. Na augustovom zasadnutí veriteľského výboru bolo konštatované, že v insolvenčnom konaní v ČR veritelia nehlasovali za schválenie reorganizačného plánu,“ ozrejmil advokát Róbert Bános s tým, že zamietnutie tohto plánu odklepol aj Mestský súd v Prahe.
Rozhodnutie nie je právoplatné. „Ako bolo avizované na zasadnutí výboru, prípadná právoplatnosť uznesenia o zamietnutí reorganizačného plánu je okolnosťou, ktorá má vplyv na reštrukturalizačný plán Arca Investments, a.s. v reštrukturalizácii. Ak bude Arca v reštrukturalizácii po tom, čo nastane nemožnosť splnenia reorganizačného plánu v úpadku, má povinnosť podať na seba návrh na vyhlásenie konkurzu. V prípade konkurzného konania budú môcť dlžníci prihlásiť svoje pohľadávky. V rámci konkurzu preberá kontrolu konkurzný správca, ktorý zisťuje majetok spoločnosti a speňaží ho, následne uspokojí pohľadávky veriteľov pomerne, teda každý veriteľ je uspokojený v pomere, ktorý zodpovedá výške jeho pohľadávky k výške všetkých prihlásených pohľadávok,“ dodal Bános.
Treba byť v investovaní obozretný
Peter Štadler, WEM
- Je potrebné rozlišovať, cez ktorú entitu bol kapitál investovaný. V rámci skupiny Arca sa dostali do problémov práve tie spoločnosti, ktoré neboli pod dohľadom Národnej Banky danej krajiny. Prostredníctvom nich získavala od klientov rizikový kapitál na financovanie svojich projektov. V každom prípade odporúčam všetkým obracať sa na regulované a odborne zdatné subjekty. Či už sú to banky, alebo obchodníci s cennými papiermi, ktorí sa venujú investovaniu na trhoch a sú plne pod dohľadom regulátora. Zvýšením finančnej gramotnosti sa tiež predíde tomu, aby boli ľudia odradení investovať aj do serióznych spoločností, ktoré môžu reálne ich majetok zhodnotiť.
Na Slovensku máme podvod menom Axe Capital Group
Július Šáray, advokátska kancelária Advokaat s.r.o.
Celý prípad Axe Capital Group by som porovnal s prípadom BMG Invest. Rozdiel je v tom, že čo bolo vtedy v korunách, je teraz v eurách. Bavíme sa o desiatkach miliónov eur. Podľa našich informácií je poškodených klientov menej, no vkladali oveľa väčšie sumy. Klient dostal prístup do aplikácie, ktorá mu ukazovala, že jeho peniaze sú v dobrých rukách a zarábajú. Problém nastal pri druhej či tretej štvrťročnej platbe, keď ľudia výnosy nedostali. Vtedy sa začali aj prvé trestné oznámenia. Bol to veľmi prepracovaný podvod.