Táto synchronizácia je dôležitá pri budovaní blízkych vzťahov. Nový výskum naznačuje, že zohráva dôležitú úlohu aj pri fungovaní milostného vzťahu. Keď sme bdelí, rozprávame alebo vykonávame bežné činnosti, náš mozog funguje prevažne vo frekvenciách beta. Keď sa však intenzívne učíme a premýšľame, frekvencia dosahuje 40 až 100 hertzov a ide o gama vlny. Alfa vlny sú stavom tesne pred spánkom alebo keď sú telo a myseľ uvoľnené.
Počas hlbokej relaxácie sa frekvencia ďalej znižuje na vlny theta, ktoré mozog zažíva aj počas spánku. V najhlbšom spánku sa frekvencia ďalej znižuje na jeden alebo štyri hertze do delta vĺn. Tento stav je veľmi žiaduci, pretože v ňom sa telo najrýchlejšie regeneruje.
Neurónová synchronizácia mozgov dvoch ľudí je dôležitá pri budovaní akéhokoľvek vzťahu. S osobami, s ktorými sa dokážeme rýchlo zosúladiť, máme nebývalý vzťah. Podľa výskumníkov z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore, môže nervová synchronizácia rozhodnúť o úspechu alebo neúspechu romantických vzťahov. Na ich výskume sa podieľali aj neurológovia z Karlovej univerzity a výsledky boli publikované v časopise Sexual Medicine Reviews.
Analýza údajov z predchádzajúcich výskumov naznačuje, že keď sa mozgové vlny nového páru začnú synchronizovať, zmení to spôsob ich správania. "Partneri často napodobňujú spoločné pohyby tváre a tela a toto fyzické napodobňovanie ukazuje, že ľudia sa navzájom cítia veľmi dobre," uvádzajú autori. Naopak, keď milostný vzťah ochabne a synchronizácia sa neobnoví, pár sa rozíde.
Vedci zo Stanfordskej univerzity minulý rok publikovali štúdiu, v ktorej porovnávali reakcie mozgu manželských párov s reakciami mozgu cudzích ľudí, ktorí boli náhodne rozdelení do dvojíc pri sledovaní filmov. Mozgy manželských párov boli počas sledovania výrazne synchronizovanejšie. A čím vyššia bola úroveň synchronizácie medzi manželmi, tým lepšie hodnotili kvalitu svojho manželstva.