Spoločnosť BioNTech, taktiež z Nemecka, dosiahla počas covidovej pandémie vďaka svojej vakcíne miliardové tržby, zatiaľ čo spoločnosť CureVac po nádejnom začiatku nedokázala vakcínu uviesť na trh včas, píše DPA. CureVac však tvrdí, že vyvinula technológie, ktoré boli kľúčovými pri vývoji bezpečných a účinných vakcín proti COVIDu-19.
CureVac preto v júli minulého roka podala na BioNTech žalobu, v ktorej požadovala "spravodlivú náhradu" za porušenie viacerých svojich práv duševného vlastníctva. Tie podľa nej BioNTech spoločne s americkou farmaceutickou firmou Pfizer použili pri výrobe svojej úspešnej vakcíny.
BioNTech obvinenia odmieta; podľa nej je jej práca "pôvodná". Spoločnosť zároveň oznámila, že sa bude "dôrazne brániť proti všetkým obvineniam z porušovania patentov" hneď po zverejnení žaloby. Utorkové konanie sa týkalo dvoch patentov a troch úžitkových vzorov, ktorými spoločnosť CureVac chránila vývoj svojich produktov.
Súd oznámi rozhodnutie v štyroch prípadoch 28. septembra. V piatom prípade - patentovom spore - chce súd v Düsseldorfe najprv počkať na rozhodnutie nemeckého patentového súdu, ktoré sa očakáva v polovici decembra. Spoločnosť BioNTech tam požiadala o vyhlásenie sporného patentu spoločnosti CureVac za neplatný.